Základní nastavení CURA Anet A8 a deriváty
Nastavení pro Cura
Cura slicer byl první, na který jsem po sestavení tiskárny narazil, a zpětně musím říct, že mi vyhovuje natolik, že jsem neměl potřebu zkoušet další. Ač je původně pro tiskárny Ultimaker, můžete si do něj přidat i jakoukoliv jinou RepRap-based tiskárnu, tedy i Anet A8 nebo jakoukoliv jinou s podobnými parametry. Stačí použít tato nastavení. Fungují skvěle tak, jak jsou. Já jsem si je postupně lehce upravil, a tady jsou:
Parametry tiskárny Anet A8 (pokud byste neveděli):
- 220 x 220 x 200 mm
- Heated bed
- Jeden extruder
- Tryska 0,4 mm, filament 1,75 mm
- * Vysunutí o 180 mm (příkaz G1 Y+180) je bezpečná hodnota, ale hotbed lze vysunout i úplně dopředu co to jde. Je ale potřeba znát vzdálenost od vypínače vzadu až úplně dopředu, kterou lze snadno zjistit: pokud na tiskárně dáte Auto Home, a potom Position, Position Y-Fast, tak si můžete změřit v 5 mm krocích (resp. i méně po přejití do Position Y), o kolik milimetrů lze hotbed posunout dopředu, než nabourá do předního dílu – u mně to je 224 mm, proto mám hodnotu danou na Y+220. Tisk mi potom po dokončení vyjede maximálně dopředu. 🙂
Jedním z nejrozšířenějších slicerů 3D tisku je Cura od firmy Ultimaker. V článku se podíváme jak aplikaci detailně nastavit pro tiskárny Anet A6 a A8.
Připomeňme si, které kroky jsou potřeba k 3D tisku a na kterých bude jasné ke které části nám Cura slouží:
- návrh modelu – 3D modelování – nutno použít jinou aplikaci
- příprava modelu – rozřezání na vrstvy neboli tzv. slicing – záložka Prepara
- 3D tisk – možnost ovládat tiskárnu a tím i samotný tisk – záložka Monitor
-
Návrh -
Příprava -
Tisk
Přidání nové tiskárny
Volbu přidání tiskárny najdeme v základním menu Settings (Nastavení), kde vybereme Add Printer…

V následujícím dialogu jsou pak nejprve tiskárny Ultimaker – tedy od výrobce Cury a možná byste vzhledem k popularitě čekali Anet tiskárny v sekci Other (ostatní), leč bohužel je tam zatím nenajdeme.
Anety je tedy potřeba přidat přes volbu Custom (vlastní konfigurace) a bude potřeba pár věcí změnit jak si ukážeme.
Základní nastavení tiskárny
Základní nastavení obsahuje dvě záložky – Printer s nastavením tisku a pak Extrude pro nastavení tavení.
Printer – nastavení tiskárny
V základním nastavení tiskárny je potřeba změnit rozměry tisku – šířka (width) a hloubka (depth) bude pro A6/A8 stejně 220mm a výška (height) je 240mm pro A8 a 250mm pro A5.
Obě tiskárny mají vyhřívanou podložku, tj. zatrhneme ještě volbu Heated bed.
Startovací G-kód (Starting G-code)
G21 ;metricka soustava pro hodnoty G90 ;pozicovani absolutnimi hodnotami M82 ;nastaveni extruderu do modu prace s absolutnimi hodnotami M107 ;vypnuti vetraku na zacatek G28 X0 Y0 ;presun X/Y na min endstops G28 Z0 ;presun Z na min endstops G1 Z15.0 F9000 ;presun 15mm nad podlozku G92 E0 ;nastaveni delky pouziteho filamentu na nulu G1 F200 E3 ;vytlaci 3mm filamentu G92 E0 ;opet restart delky pouziteho filamentu G1 F9000;presmerovani tiskovych zprav na displej M117 Tisknu...
Závěrečný G-kód (End G-code)
M104 S0 ;vypnuti zhaveni extruderu M140 S0 ;vypnuti zahrivani podlozky G91 ;pozicovani relativnimi hodnotami G1 E-1 F300 ;uvolneni tlaku v trysce G1 Z+0.5 E-5 X-20 Y-20 F9000 ;presun Z nahoru zasunuti filamentu G28 X0 Y0 ;presun X/Y na min endstops, tak aby tiskova hlava byla mimo podlozku M84 ;vypnuti stepperu (motoru) G90 ;pozicovani absolutnimi hodnotami

Extrude – nastavení tavení
Velikost trysky (nozzle size) a průměr filamentu je pro obě tiskárny stejný a to 0.4mm v případě trysky a 1.75mm v případě filamentu.

Detailnější nastavení tisku
Teoreticky bychom po základním nastavení mohli rovnou tisknout, ale 3D tisk je zatím stále hodně o specifickém nastavení pro konkrétní materiály a proto je potřeba se podívat na další volby.
Volba materiálu
Nastavení typu tiskové struny (filamentu) najdeme v pravé části nahoře v sekci Material. Nejprve bychom se měli pokusit najít materiál podle výrobce, ale pokud v seznamu není tak můžeme použít obecnější nastavení – Generic.
Pokud např. používáme materiál Gembird Filament PLA, pak zjistíme, že tenhle výrobce v seznamu není a zvolíme tedy Generic / PLA. Díky tomu se nám už přednastaví určité výchozí hodnoty, které jsou obecně vhodné pro PLA materiál.

Kvalita tisku
Další velmi důležitou vlastností je kvalita tisku, kterou nastavíme pomocí Profile.

Máme k dispozici hned 7 předefinovaných. Oficiální minimální rozlišení obou tiskáren je 0.1mm, čili nemá smysl vybírat cokoliv menšího, tj. Extra Fine. Pro většinu tisků však bude dostačovat i volba Draft.
Je potřeba si uvědomit, že nastavení kvality tisky výrazně ovlivňuje dobu tisku. Rozdíl např. mezi Fine a Draft je hned dvojnásobný.
Finální ladění tisku
Na základě nastavení materiálu a kvality se nám hodnoty nastavily na obecně doporučované, ale cokoliv ještě můžeme změnit pokud to dává smysl.
Infill – vyplnění
Jedna z poměrně užitečných sekcí, která často závislý od konkrétního modelu je hustota vyplnění a jeho typ.

Obecně platí, že čím pevnější tisk požadujeme tím bychom měli nastavit větší hustotu (Infill Density). Volba typu, neboli vzoru (Infill Pattern) má poměrně zásadní vliv i na rychlost tisku.
Material
Sekce Material je velmi závislá na použitém materiálu, tiskárně a tiskové podložce. Podle této trojkombinace zvolíme tiskovou teplotu a teploty vyhřívání podložky, aby nám model držel – v některých případech podložku ani vyhřívat nemusíme.
Volba Enable Retraction pak způsobí, že filament bude drobně zajíždět zpět do trysky v případě pokud se hlava jen přesunuje ale netiskne.

Speed – rychlost
Rychlost tisku výrazně ovlivňuje vizuální vzhled výsledného modelu.
V případě první vrstvy zase rychlost tisku (initial layer speed) bude do velké míry určovat, zda nám model bude na podložce dobře držet.
A rychlost přesunu (travel speed) může ušetřit drahocenný čas tisku, nicméně je potřeba zohlednit možnosti tiskárny – často může vést příliš velká rychlost k otřesům.

Cooling – chlazení
Nastavení chlazení ovlivní jak nám budou jednotlivé vrstvy držet u sebe. Hodnotu je potřeba určit v závislosti na materiálu, přičemž je obvykle výhodné ofuk vypnout pro první vstvu (Initial Fan Speed).

Support – tisk podpory
Pokud model obsahuje některé části, které jsou ve vzduchu, pak je potřeba vytisknout pod tyto části tzv. podporu. To jak bude vypadat a kde bude umístěna můžeme částečně nastavit. Bohužel Cura neumožňuje lokální úpravy, tj. nastavení platí pro celý model.

Tím jsme vyčerpali všechny důležité parametry tisku. Velice často je zejména o zkušenostech jak s tiskem jako takovým tak i s chováním konkrétního materiálu. Mohu tedy doporučit si s nastavením trochu pohrát, vytisknout si stejný model ve více variantách nastavení a pak porovnat.