Zde si uvedeme několik základních tiskových materiálů pro REP RAP tiskárny jako je třeba Prusa, Anet nebo Ender. Každý z materiálů má jiné vlastnosti a jiné požadavky na tisk.

PLA
Tento materiál je pro tisk na 3D tiskárnách nejvhodnější. Kvalita a přesnost tisku je nejlepší. Menším nedostatkem tohoto materiálu je nižší teplota měknutí, proto není vhodný pro použití ve vyšších teplotách (nad 60°C), kdy už může docházet k deformaci modelu. 3D tisk je velmi jednoduchý a rychlý.

Teplota trysky: 180230 °C
Teplota podložky: 20 – 60 °C

 

ABS
ABS má proti PLA výhodu v tom, že má vyšší teplotu měknutí. Proto je vhodný i pro výrobky, které budou vystaveny vyšším teplotám (60°-105°C). Nevýhodou je zmenšující se objem při chladnutí modelu a díky tomu může během tisku docházet k deformaci modelu a případně k odlupování modelu od podložky. 3D tisk je proto složitější.

Teplota trysky: 210250 °C
Teplota podložky: 80 – 110 °C

 

PETG
Jedná se o termoplastický polyester. Je velmi známý díky plastovým lahvím. Ve svém původním stavu PET vlákno je bezbarvý a křišťálově čistý materiál. Ale když se zahřeje nebo ochladí, změní svou transparentnost.  Je poměrně tvrdý a odolný proti otřesům, takže je ideální pro lehké předměty.

Teplota trysky: 220 – 260 °C
Teplota podložky: 60 – 90 °C

 

PA (nylon)
Je to nesmírně silný, odolný a všestranný materiál. Je flexibilní v tenkých vrstvách, ale s velmi vysokou adhezí (přilnutí) mezi vrstvami. Jeho nízký součinitel tření a vysoká teplota tání je vynikající volbou pro tisk funkčních a technických dílů. Je velmi hygroskopický, to znamená, že rychle absorbuje vodu ze vzduchu. Aby tisk s nylonem byl úspěšný, musí být vlákno suché. Pokud suché není, vzniknou na materiálu bublinky. Suché nylonové vlákno tiskne hladké předměty s lesklým povrchem.

Teplota trysky: 235 – 260 °C
Teplota podložky: 110 – 130 °C

 

ASA
Byl vytvořen jako alternativa k ABS, se zvýšenou odolností proti povětrnostním podmínkám. Je to vysoce kvalitní konstrukční termoplast s vynikající odolností proti UV záření. Výhodou tohoto materiálu je dobrá mechanická odolnost, tuhost, odolnost proti teplotě, jednoduchá zpracovatelnost na 3D tiskárnách, kvalita tisku i při náročných detailech i pro malé objekty, výborné vrstvení tisknutého objektu, vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům a zachování fyzikálních vlastností. ASA má nízkou hladinu žloutnutí, což je velmi důležité pro aplikace, kde je dlouhodobě kladen důraz na vzhled. Další výhodou je jeho dobrá rozměrová stabilita. Je vhodný pro tiskárny založené na FFF/FDM technologii.

Teplota trysky: 250 – 255 °C
Teplota podložky: 80 – 100 °C

 

BAMBOOFIL
Speciální tisková struna (filament) na bázi PLA (80%) s příměsí bambusu (20%). Tloušťka tištěné vrstvy je cca 0,2 mm. Vytváří efektní organicky vypadající povrch a maskuje vrstvení. Tato tisková struna je vyrobená firmou colorFabb. Mezi výhody patří, že nedochází ke kroucení objektu během tisku, je snazší příprava tiskové podložky a rychlejší a kvalitnější tisk.

Teplota trysky: 190 – 210 °C
Teplota podložky: 50 – 70 °C

 

BRASSFIL
Jedná se o tiskovou strunu PLA s vysokým podílem mosazných částic. Lze s ní tisknout úžasné mosazné až zlaté předměty, po zabroušení a zaleštění dostanou věrný vzhled mosazného odlitku. Po vytištění lze brousit brusným papírem a poté opatrně vyleštit leštidlem na měď. Mezi výhody patří, že nedochází ke kroucení objektu během tisku, je snazší příprava tiskové podložky a rychlejší a kvalitnější tisk. Pro tiskárny 3Dfactories se doporučuje 0,5 mm tryska, nastavení šířky extruze 0,46 mm, rychlost tisku 40 – 80 mm/s, rychlost retrakce 50 mm/s, lepidlo běžné jako na PLA. Pozor, opatrně na retrakci a přítlak, struna je měkčí než běžné bronzové struny.

Teplota trysky: 190 – 210 °C
Teplota podložky: 50 – 70 °C

 

BVOH
(Butenediol vinylalkoholový kopolymer) pro tisk podpor. Tento ve vodě rozpustný nosný materiál je vhodný i pro náročnější tisktvarově složitých objektů s převisy pomocí 3D tiskáren s dvěma extrudery.

Teplota trysky: 190 – 220 °C
Teplota podložky: 50 – 100 °C

 

COPPERFIL
Je to tisková struna PLA s vysokým podílem měděných částic. Tato struna s podílem kovu vám umožní úžasné tisky měděných předmětů, po zabroušení a zaleštění dostanou vzhled měděného odlitku. Po vytištění lze brousit brusným papírem a poté opatrně vyleštit leštidlem na měď. Mezi výhody patří, že nedochází ke kroucení objektu během tisku, je snazší příprava tiskové podložky a rychlejší a kvalitnější tisk. Pro tiskárny 3Dfactories se doporučuje 0,5 mm tryska, nastavení šířky extruze 0,46 mm, rychlost tisku 40 – 80 mm/s, rychlost retrakce 50 mm/s, lepidlo běžné jako na PLA. Teplota desky 40 – 60°C. Externí cívka.

Teplota trysky: 195 – 220 °C
Teplota podložky: 50 – 60 °C

 

CPE
CPE neboli kopolyester je speciální materiál na bázi kyseliny tereftalové, který je svou výbornou odolností předurčen pro technické využití, zejména pro tisk funkčních prototypů a mechanických součástí. S CPE dosáhnete kvalitního a snadného tisku. Jedná se o vylepšený PET (PETG) filament.

Teplota trysky: 255275°C
Teplota podložky: 70 – 80 °C

 

ESD
je tisková struna ABS s obsahem karbonových nanotrubic. Jedná se o speciální filament určený pro tisk komponent elektronických zařízení, které jsou vystaveny riziku poškození v důsledku elektrostatického výboje. Vysoké disipativní vlastnosti elektrického náboje zajišťují bezpečnost integrovaných obvodů a dalších elektronických součástek a minimalizují tak riziko částečného nebo trvalého poškození. Tisky vyrobené s ESD ABS jsou trvanlivé a odolávají chemikáliím, vysokým teplotám a mechanickému poškození. Materiál má také dobrou rázovou odolnost podobně jako klasické ABS.

Teplota trysky: 250265 °C
Teplota podložky: 90 – 110 °C

 

HIPS
Materiál se výborně hodí pro tisk podpůrných konstrukcí. Je však nutné mít 3D tiskárnu se dvěma tiskovými hlavami (extrudery). Jedna hlava tiskne vlastní model a druhá tiskne podpůrné konstrukce, které se následně rozpustí. Rozpustit můžete buď HIPS pomocí Limonenu a nebo ABS pomocí Acetonu. HIPS má podobné vlastnosti, jako ABS, proto je 3D tisk složitější.

Teplota trysky: 220 – 240 °C
Teplota podložky: 100 – 120 °C

 

LAYWOOD
Tento se snaží imitovat dřevo, takže vytištěné modely připomínají dřevěné výrobky. Materiál obsahuje větší pevné části a díky tomu může docházet k ucpání trysky (zvlášť trysek s menším průměrem). Výsledný model je velmi křehký, takže se nehodí pro modely s tenkými částmi. 3D tisk poměrně jednoduchý.

Teplota trysky: 190200 °C
Teplota podložky: 40 – 50 °C

 

Použité zdroje:
https://www.materialpro3d.cz/
http://www.3dtiskarny.info/