Dobrovolníci i výrobci 3D tiskáren vytvářejí nedostatkové štíty pro zdravotníky

Majitelé 3D tiskáren a jejich výrobci se už v minulém týdnu spojili, aby nahradili nedostatkové ochranné pomůcky v českém zdravotnictví, například ochranné obličejové štíty. Na výrobě se kromě firem jako například Plasty Mladeč nebo Y Soft podílejí i samotní majitelé 3D tiskáren.
novinky.cz

A přesně takto to vše začalo. Díky spoustě šikovných lidí tiskařů se naše nemocnice, policejní stanice a jiná místa více exponovaná nákaze plní ochrannými štíty maskami a respirátory z malých továren na velké věci jak s oblibou 3D tiskárny nazývám.

Samozřejmě to nedalo ani mě a hned jsem se pustil do hledání vhodných 3D modelů pro tisk ochranných štítů. Po několika desítkách testech různých modelů jsem zjistil že většina těchto modelů zabere při tisku spousty času a materiálu. A to nemluvím ani o dalších nutných úkonech jako je třeba děrování průhledného plastu do štítu a různého sestavování. Což není moc efektivní.

Navíc nemám potřebu cpát na všechno své obrovské logo jako pan PRŮŠA a dělat ze sebe zachránce světa. V jeho případě a v případě dalších společností vlastnících tiskové farmy je to takřka povinnost v tuto dobu pomoci bez jakýchkoliv PR masírek jak zachraňují svět.

Proto jsem přišel s minimalistickým designem který ušetří čas i materiál a také zkrátí dobu montáže aniž by bylo zapotřebý dalších nástrojů jako je třeba děrovačka nebo speciálně připravené gumové pasy a jiné super vychytávky.

A proto jsem přišel s vylepšeným modelem….. < 3 / 4 / 2020 >

Tento design umožňuje upevnit ochrannou fólii rovnou do konstrukce bez potřeby jakýchkoliv dalších nástrojů a pomůcek. Design je upraven tak aby fólie šla jednoduše upevnit. poté stačí na konce navázat gumoví popruh třeba  z tepláků kterých má náš národ bohužel víc než dost.

 

Nyní se můžeme postit do sériového tisku….. < 4 / 4 / 2020 >

 

 

Zahájení sériového tisku….. < 5 / 4 / 2020 >
Po zahájení sériového tisku se vyskytlo ještě pár detailů které bylo třeba doladit. Ale všechny potíže a detaily byly odstraněny a tisk začal fungovat jak se sluší a patří. Nyní tisk a kompletace jednoho štítu v jedné osobě za použití jedné FDM tiskárny běžící na standardní rychlost zabere 60 minut.  Při větší rychlosti se to dá zvládnout i za 35 minut ale tisk není bohužel natolik kvalitní aby splňoval mé požadavky na kvalitu pevnost a vzhled.
 

Nyní Hustopečská nemocnice obdržela prvních 20 kusů ochranných štítů. A v případě potřeb není problém dodat další kusy. Štíty jsou tištěny z biologicky odbouratelného materiálu který je možno recyklovat nebo přímo kompostovat.