Při každé nové instalaci Raspbianu už začne být poměrně otravné shánění monitoru, klávesnice, kabelů, různých redukci a hubů. Chcete zasunout sd kartu, připojit napájení, z notebooku nebo pc se připojit do RPi a začít konfigurovat. Prvním problémem je v základu zakázané SSH. Jako další problém bude připojení do WiFi sítě. (připojení do sítě přes RJ45 bude samozřejmě v 99% fungovat automaticky) Konfiguraci těchto dvou věcí musíte provést před prvním spuštěním, jinak se do RPi logicky nepřipojíte.

Začnete tím, že "vypálíte" systém na sd kartu, například pomocí Etcheru, ApplePi-Bakeru, Win32DiskImageru nebo "hackersky" pomocí příkazu dd. Pokud vložíte sd kartu s Raspbianem do počítače tak byste na Windowsech, Linuxech či Macu vždy měli vidět boot oddíl, kde se "předkonfigurace" provádí.

Povolení SSH

Tady je řešení poměrně triviální. Stačí vytvořit v boot adresáři/oddílu, na sd kartě se systémem, soubor pojmenovaný ssh.

V linuxu se pronavigujte do boot oddílu/složky Raspbianu na sd kartě a pomocí terminálu vytvořte soubor ssh

sudo touch ssh

Na Windowsech to jde podobně. Pronavigujte se do správné lokace, otevřete powershell a:

touch ssh

WiFi

Raspbian používá k připojení na chráněnou WiFi utilitu wpa_supplicant. Konfigurace se nachází v /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf. Pokud tento konfigurační soubor umístíte do boot složky na sd kartě se systémem, tak ho Raspbian při startu překopíruje do správného adresáře. Při vytváření souboru pod Windows nezapomeňte nastavit Linuxové konce řádků. Ve Visual Studio Code to vypadá následovně:

Konfigurace pro WiFi síť s heslem

# /boot/wpa_supplicant.conf
ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
network={
    ssid="YOUR_NETWORK_NAME"
    psk="YOUR_PASSWORD"
    key_mgmt=WPA-PSK
}

Konfigurace pro WiFi síť bez hesla

Pokud se chcete připojit do sítě, která není chráněna žádným heslem:

ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev # Include this line for Stretch
network={
    ssid="YOUR_NETWORK_NAME"
    key_mgmt=NONE
}

Připojení k Raspberry

Když provedete postup výše správně, mělo by se Raspberry připojit po startu do WiFi sítě. Pak už jen zbývá zjistit jakou má adresu. Jde to mnoha způsoby. Můžete se například podívat do routeru na klienty kterým DHCP přiřadilo adresy. Mně se osvědčil způsob, kdy před připojením Raspberry k napájení oskenuju síť a po spuštění Raspberry udělám sken znova. Jednoduchým rozdílem pak dostanu IP adresu na kterou se mám připojit. V Linuxu můžete využít například příkaz nmap

# Pokud například IP adresa vašeho počítače je 192.168.1.22,
# tak se s největší pravděpodobností nacházíte v síti 192.168.1.0/24.

nmap -sP 192.168.1.0/24

Předpokládejme, že nově připojené Raspberry má adresu 192.168.1.35.

Na Windows můžete použít program Putty.

Pokud se nacházíte na Linuxu/Macu, stačí otevřít terminál a zadat:

# V nově nainstalovaném Raspbianu bude heslo 'raspberry'

ssh pi@192.168.1.35