Dobrý den, zdravím vás, milí čtenáři, u prvního letošního článku z dílny malé továrny na velké věci. Určitě už se vám někdy stalo, že jste přišli k tiskárně a zjistili, že už nějakou dobu tiskne bez struny. Není to nic neobvyklého, obzvláště když tisknete velké předměty a nejste si jisti, jestli je zbyvajících xxx gramů dostatečné. Dnes bych vám proto chtěl ukázat elegantní metodu, jak si vytvořit takzvaný filament runout sensor. Tedy mechanický spínač, který zastaví tisk, když dojde plast.

Platforma…

Osobně jsem velkým zastáncem tisku přes octoprint. Raspberry Pi Zero W je levná záležitost a její přínos je obrovský (kdo jej ještě nemáte, směle do toho: Jak nainstalovat tiskový server Octoprint). Právě octoprint využijeme ke sledování “blížícího se” konce struny. Standardní ovládací deska Anet bohužel nemá k dispozici jediný volně dostupný pin, který bychom mohli využít. Raspberry pi jich má spoustu a my tedy jeden použijeme ke sledování struny.

Princip fungování…

Octoprint čte jednotlivé řádky právě tisknutého gcode souboru a posílá je postupně tiskárně jako takové instrukce. Je tedy velmi snadné mezi ty instrukce vložit ve správný moment pár řádků, které tiskárnu bezpečně a bez následků odstaví. Vy si pohodlně vyměníte strunu za jinou a poté v octoprintu potvrdíte pokračování tisku. Jednoduše, čistě, snadno…

Zde se dokonce nabízejí dvě metody. První, říkejme jí “automatická”, předá tiskárně instrukci M600 a firmware marlin zařídí vše potřebné jako při vícebarevném tisku (Vícebarevný tisk s jedním extruderem). Druhá metoda, “manuální”, předá tiskárně jednotlivé instrukce jako přesun trysky dále od modelu, mírnou retrakci, vysunutí zbytku struny atd. Verzi automatickou nebo manuální si zvolíte při instalaci. V lepším případě zvládnete automatickou, pokud máte dostatek volného místa v paměti řídícího atmega kontroleru. V opačném případě si společně nastavíme manuální verzi, kterou si můžete hezky odladit přesně podle svého gusta.

Co budeme potřebovat?

Určitě vám nemusím rozepisovat, že potřebujete funkční octoprint, dále jeden spínač, kousek drátku, konektor, izolační pásku a nějaký rozumný vytištěný držák. Soupis jako pro MacGyvera… 🙂

Více se dozvíte přímo na webu 3Dfactory.cz

 

Věděli jste, že si můžete vše potřebné koupit v našem obchodě? Zde je mechanický koncový spínač se 70-ti cm drátku, JST konektorem na jedné straně a DuPont konektorem pro  snadné zapojení do Raspberry Pi headeru, na straně druhé.